Pamukkale

Turecko Pamukkale

Pamukkale Pamukkale je 1 denní výlet, během kterého uvidíte „osmý div světa – Pamukkale“, seznámíte se s tureckými tradicemi a historií a dozvíte se celou řadu informací o Turecku. Projedete pohořím Taurus s jeho úchvatnými scenériemi. V horách nahlédnete do života kočovných nomádů a dozvíte se...

Pamukkale

 

Pamuk je v turečtině vata nebo bavlna, kale je hrad. Pamukkale tedy je bavlněný hrad. Název to je přiléhavý: když se k tomuto místu přibližujete z dáli, vnímáte nejprve oslnivě bílé místo v krajině. Čím víc se přibližujete, rozeznáváte detaily bělostných travertinových útvarů. Z bezprostřední blízkosti posléze vidíte velké, jakoby z porcelánu udělané a uměle rozmístěné široké mísy, do nichž neustále přitéká a na okrajích odtéká čiročirá voda, vytvářející bohaté bělostné drapérie. Celou tuto nezapomenutelnou nádheru vytvořila sama příroda: Ze země v Pamukkale vyvěrá horká voda (35 stupňů Celsia), obsahující oxyd uhlíku a rozpuštěný vápenec. Oxyd uhlíku na zemském povrchu z vody vytěká, voda se ochladí a rozpuštěný vápenec sedimentuje ve tvaru nádherných travertinových formací, které pak uchvacují tisíce návštěvníků tohoto nádherného místa.

Horká podzemní voda vtéká v místních hotelích do bazénů a je možné se v nich koupat i v zimě. Koupele mají léčivé účinky při srdečních, očních a žaludečních chorobách, revmatizmu, kožních onemocněních, při poruchách krevního tlaku a nervových chorobách. Po koupelích se i lidé zdraví cítí zklidnění, radostně, mladě a plní energie. Vzhledem k velkém počtu turistů však už byl zakázán vstup přímo na kaskády, a proto chcete-li podobnou koupel absolvovat, musíte využít některého z vybudovaných bazénů.
Nad záplavou zářivě bílého travertinu nacházíme na vrcholu kopce zbytky antického města Hierapole. Při pohledu na něj se nabízí myšlenka, že si vlastně římská aristokracie vybudovala na Pamukkale Karlovy Vary. Unikátní přírodní útvar tak byl doplněn stejně unikátním dílem lidských rukou.

Rozloha, kterou zaujímalo město – a zejména s ním spojená nekropole - je úctyhodná. Ze stavebních pozůstatků jmenujme zejména dobře zachované divadlo. I když jeviště je poničené, travertinová sedadla jsou stále ve vynikajícím stavu a orchestra zůstala prakticky nedotčená. Zachovala se též císařská lóže. Za divadlem se tyčí městské opevnění, dodnes lze rozeznat několik obranných věží. V severní části města jsou zbytky byzantského kostela. Údajně stojí na místě umučení apoštola sv. Filipa, jehož památce měl být zasvěcen. Jižně jsou rozsáhlé zbytky dalšího chrámu z prvního století, jednoho z prvních křesťanských chrámů vůbec. Pozoruhodná je také agora (u jižní brány) a gymnasium s protékajícím potůčkem. V budově bývalých lázní je muzeum, které opatruje vzácné památky z antických dob. Proto je dobré nejezdit na Pamukkale v pondělí, kdy je muzeum zavřeno.

 

 


adrenalin park rokytnice airsoft milovice luxusní zahradní oblečení originální dárky paintball paintball milovice milovice paintball paintball shop paintball club milovice paintball rokytnice parfémy levně parfémy levně od fm reality neratovice reality učetnictví od A do Z fm group parfémy fm group tn.cz zajímavá videa na tn.cz reality střední čechy Mirland nábytek e-shop Mirland